Çocuklarda Ateş Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2020

Çocuklarda Ateş


mustafabulgan.jpg

Mustafa BULĞANUZMAN TABİP (ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI)

 

Hastaneye başvuruların en sık sebebi olan ateş, bir hastalık olmayıp bir hastalık (semptom) bulgusudur. Ateş enfeksiyonların olmazsa olmaz bulgusu olup bağışıklık sistemi sağlam bir hastada vücudun enfeksiyona verdiği yanıttır. Genel anlamda çocukta enfeksiyon olmadan ateş olmaz diyebiliriz ancak aynı durumun tam tersi her ateşin altında enfeksiyon var demek her zaman doğru olmayabilir. Bu nedenle tüm yüksek ateş durumlarında çocuklarımıza enfeksiyon var deyip antibiyotik başlamak doğru değildir. Çünkü çocuklarda enfeksiyonların çoğu nezle ya da gribal dediğimiz viral enfeksiyonlardır. Doktor muayenesi ve kontrolü gerekmektedir.

Yüksek ateş; ölçüm yönetimine göre değişebilmekle birlikte 37,8 derece ve üzerinde önem arz etmektedir. Bebeklerde ilk bir ayda ateş olması çok önemli bir bulgudur. Yeni doğanda ateş kesinlikle en hızlı şekilde doktor tarafından değerlendirilmelidir. Tüm ateş durumunda mutlaka yüksek ateşe bağlı oluşabilecek ek durumlar (havale vs.) için ateş düşürücü verilmelidir.

Ateş düşürücü verildiği halde ateşin düşmemesi ile başvuran çok sayıda hastanın uygun ateş düşürücüyü uygun dozda vermediğini görmekteyiz. Çocuklarda kilonun gelişim sürecinde devamlı artmasından dolayı ilaç dozları yetersiz gelmekle beraber, gecen yıl verdiğimiz ölçüde ateş düşürücü bu yıl ateşini düşürmeyebilir. Bu sebeple doktor tarafından önerilen dozda ateş düşürücü verilmelidir.

Ateş düşürücüler hepsinin standart bir ölçüsü olmadığından çay kaşığı, çorba kaşığı gibi ölçeklerle değil ilacın içerisindeki 5ml olan ölçek ile ve yahut enjektörle kilosuna ve yaşına uygun hesaplanarak verilmelidir. Önemli bir nokta ise ilacı hastanın içtiğinden emin olunmalıdır. Ağızdan almayan hastalarda fitil ya da damar yolu ile de ateş düşürücü lüzum halinde verilebilir.

Ayrıca çocuklarda ateşin; ciddi sıvı eksikliği (dehidratasyon), romatizmal hastalıklar, kollajen doku hastalıkları, maligniteler kronik enfeksiyonlar hatta antibiyotik kullanımına da bağlı olabileceği unutulmamalı ve ateşli her çocuk hekim muayenesinden geçmelidir.

Çocuklarımıza sağlıklı güzel bir ömür dilerim.

Paylaş