Pandemide Psikososyal Destek Hizmet Grubu Çalışmaları
08 Nisan 2020

Ocak 2020’de Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Çin’in Hubei Eyaletinde çıkan yeni koronavirüs hastalığı salgınının Uluslararası Halk Sağlığına Yönelik Endişe Verici Acil Durum olarak ilan etti. COVID-19, birçok coğrafi bölgede, birçok ülkeden insanı etkiliyor ve etkilemeye devam etmesi de son derece muhtemel. WHO ve dünya çapındaki halk sağlığı yetkilileri COVID-19 salgınını durdurmak için harekete geçmiş halde. Ancak bu kriz, halk arasında strese de yol açıyor.

COVID-19 salgını sırasında ruh sağlığını korumak ve iyileştirmek için sağlık çalışanlarına, sağlık kurumlarında çalışan ekip liderleri veya yöneticilere, çocukların bakımını üstlenenlere, yaşlı yetişkinlerin bakımını üstlenenlere, izolasyondaki insanlar ve yakınlarına, psikososyal destek ihtiyacı duyan halka yönelik:

Salgın hastalık sırasında ortaya çıkabilecek psikolojik tepkiler nelerdir?
Kendinizi iyi hissetmek için neler yapabilirsiniz?
Çocuğunuza Covid-19’u nasıl anlatabilirsiniz?
Baş etme becerilerinizi nasıl güçlendirebilirsiniz?
İzolasyon sürecinde nelere dikkat etmelisiniz?
İleri yaşta bulunan yakınlarımıza bu süreçte nasıl yardımcı olabiliriz?
Doğru bilgi ve kaynaklar nelerdir?

Gibi konularda İzmir İl Sağlık Müdürlüğü’nün 0(232) 248 33 10 hattından 1270 ve 1283 dahili numaralar aranarak Psikososyal Destek Hattı üzerinden ücretsiz bilgi ve hizmet alınabilir.
Bu süreçte İlimizde hali hazırda açık olan Sağlıklı Hayat Merkezlerinde de aynı hizmet telefon hatları üzerinden verilmektedir.

psd1.png

p2.png