overlay

1-31 Ocak Rahim Ağzı (Serviks) Kanseri Farkındalık Ayı

Rahim ağzı (serviks) kanseri; nedeni tamamen aydınlatılmış, önlenebilir bir kanser  türüdür ve dünyada kanser sıklığı açısından dördüncü sırada görülmektedir. Bu nedenle her yıl ocak ayında, rahim ağzı kanserine dikkat çekmek ve  farkındalık oluşturmak amacıyla birçok faaliyet yapılmaktadır.

Bugün rahim ağzı kanserlerinin %99.9’una Human PapillomaVirus (HPV) yol açmaktadır.  Human Papilloma Virüsünün bilinen 100’den fazla tipi vardır. Bu tiplerin çoğu iyi huylu siğil etkeni iken yaklaşık 20 tipi özellikle de HPV 16 ile HPV 18’in rahim ağzı kanseri yapma olasılığı yüksektir. Rahim ağzı kanseri yapma riski yüksek olan HPV tipi ile enfekte olan kişilerde eğer enfeksiyon kalıcı olup gerileme olmaz ise öncü lezyonların ileri evre kansere dönüşmesi yaklaşık 10-20 yıllık süreç içinde olmaktadır. Dolayısıyla taramalar  bu kanserin erken yakalanması ve tedavi edilmesi için gerekli olan olanağı sağlamaktadır.

Sigara kullanımı, erken yaşta cinsel ilişki, çok partnerli cinsel yaşam, kondom dışı kontraseptif kullanımı, 5 yıldan daha uzun süre doğum kontrol hapı kullanımı, çok sayıda doğum yapma, düşük sosyoekonomik düzey, kötü beslenme alışkanlığı, bağışıklık sisteminin zayıf olması gibi pek çok faktörün rahim ağzı kanseri oluşumuna etkisi bulunmaktadır.

Rahim ağzı kanserinin belirtileri; düzensiz menstrüasyon, cinsel ilişki sırasında ağrı, cinsel ilişkiden hemen sonra ya da ertesi gün görülen kanama, sırt, bacak veya pelvik ağrı, kokulu vajinal akıntı, vajinadan idrar ve dışkı kaçağı, idrar yaparken ağrı, tek bacakta şişlik şeklindedir.

Rahim ağzı (serviks) kanseri tedavisinde; cerrahi müdahale,  hormon tedavisi,  radyoterapi ve kemoterapi uygulanmaktadır.

Bugün artık HPV’ nin en çok kanser yapan tiplerine karşı geliştirilen ve koruyuculuğu yüksek olan aşılar mevcuttur. DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü)  9- 13 yaşlarındaki kız ve erkek çocuklarının aşı yaptırmasını önermektedir. Bunun dışında 30 yaşından itibaren tarama testlerinin düzenli bir şekilde yaptırılması, güvenli cinsel ilişki, sigara kullanılmaması, sebze ve meyve tüketiminden zengin beslenme ve bütün bu konular üzerine eğitimler yapılması ile rahim ağzı kanserleri önlenebilmektedir.

Rahim ağzı kanseri; önlenebilir olan ve erken teşhis edildiğinde tedavisi  % 100’e yakın olabilen bir kanserdir. Rahim ağzı kanserine  bağlı ölümler engellenebileceğinden erken teşhisi ve erken teşhis için de özellikle risk grubundaki kişilere yönelik taramaların yapılması çok önemlidir.

Bu sebeple 30-65 yaş grubundaki her kadın 5 yılda bir HPV-DNA ve PapSmear testi ile taranmaktadır. HPV testi ve Smear alınması son derece basit ve ağrısız işlemlerdir.

Ülkemizde rahim ağzı kanseri taramaları ÜCRETSİZ olarak Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezlerinde (KETEM), Sağlıklı Hayat Merkezleri (SHM), Toplum Sağlığı Merkezleri (TSM) ve Aile Sağlığı Merkezlerinde (ASM) yapılmaktadır.